کولر گازی ورتوو
16 مارس 2018
639 بازدید
نظر %

سیستم تهویه مطبوع مرکزی vrf

سیستم تهویه مطبوع مرکزی VRF

VRF مخفف سه کلمه ی Variable Refrigent Flow می باشد که به معنی جریان متغییر سیال در پنل ها می باشد. به تعریف ساده تر این دستگاه شبیه کولر گازی با چندین یونیت داخلی می باشد.

سیستم های تهویه مطبوع مرکزی به دو دسته کلی  (GHP (Gas Heat Pump که نیروی محرک کمپرسور آن یک موتور احتراق داخلی است که با گاز لوله کشی شهری کار می کند و (EHP (Electric Heat Pump که نیروی محرک کمپرسور آن یک الکتروموتور است که با انرژی برق کار می کند، تقسیم بندی می شوند.

با توجه به حساسیت سیستم VRF، اجرای آن کار بسیار تخصصی است که در صورت وجود کوچکترین نقص در طراحی یا اجرا، کل سیستم دچار مشکل خواهد شد. پس بهتر است در صورت خرید دستگاهی از این دسته، نصب و اجرا و ضمانت و گارانتی آن بر عهده فروشنده باشد.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی VRF

سیستم تهویه مطبوع مرکزی VRF

VRF اولین بار در سال 1982 در ژاپن اختراع و تولید شد. هم اکنون سیستم های تهویه مطبوع VRF  در 50درصد ساختمان های اداری و در 33درصد ساختمان های بزرگ تجاری این کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مهم اینجاست که عامه مردم سیستم های EHP را همان VRF می دانند در حالی که EHP زیر مجموعه سیستم های VRF می باشد.

طریقه کارکرد سیستم های VRF

سیستم های پمپ گرمایی مولتی اسپلیت، که در داخل آن ها از تعدادی واحد واحد داخلی متصل به یک واحد خارجی استفاده می شود، از یک تکنولوژی مناسب برای ساختمانهای مسکونی و تجاری سبک به سیستم های با جریان متغییر مبرد یا VRF متحول شده اند که می توانند تهویه مطبوع خوبی را برای ساختمان های تجاری بزرگ فراهم می نمایند.

در فناوری VRF از کنترل های هوشمند یکپارچه، محرک های سرعت متغیر(VSD)،لوله کشی مبرد و بازیابی گرما برای تولید محصولاتی استفاده می شود که واجد ویژگی هایی مانند سهولت نصب، بازدهی بالا، انعطاف پذیری عملکرد و کنترل منطقه هستند.

در فناوری VRF کنونی از موتورهایی با مبدل جریان الکترونیکی (کموتاتور) (ECM)، کمپرسورهای پیچی با محرک معکوس گر، کمپرسور های چندتایی، پیکر بندی های چند کاره، مداربندی پیچیده مبرد و روغن، برگشت ها و کنترل هایی استفاده می شود که اجازه می دهند تا 60 واحد داخلی و یا بیشتر به شکل متصل، به یک واحد خارجی کار نماید. سیستم های مولتی اسپلیت، متشکل از چندین یونیت داخلی به یک واحد خارجی می باشند.

سیستم های VRF انواع پیشرفته ای از سیستم های مولتی اسپلیت بدون کانال هستند که اجازه می دهند واحد های داخلی زیادی به یک واحد خارجی متصل شوند و امکانات اضافه ای از قبیل سرمایش و گرمایش همزمان را فراهم کنند و همزمان گرما را نیز بازیابی کنند اما در سیستم های پمپ گرمایی مولتی اسپلیت امکان سرمایش و گرمایش همزمان وجود ندارد.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی VRF

مزایای استفاده از سیستمهای VRF

  1. مدیریت پنل ها جهت افزایش بهره وری تا 20% به این معنی که اگر ظرفیت یک کندانسور 100،000 BTU/h باشد، مجموع ظرفیت یونیت های داخلی متصل به آن میتواند تا 120،000 BTU/h باشد و این به معنای افزایش ظرفیت دستگاه نیست بلکه به معنای مدیریتِ ظرفیت و تقسیم بار برودتی سیستم بین یونیت های داخلی می باشد. این ویژگی در ساختمانهایی که هم از شمال و هم از جنوب نورگیر هستند، بیشترین استفاده را دارد.
  2. استفاده از کمپرسورهای اسکرال از نوع دیجیتال اینورتر که امکان کاهش مصرف انرژی را از 60% تا 73% فراهم می سازد.
  3. امکان طول لوله کشیدر متراژ بالا: به صورت عمودی: 50متر/ به صورت افقی: 100متر
  4. امکان کنترل هر یونیت داخلی به طور مجزا
  5. امکان استفاده ازهر دستگاه برای تولید گرمایش (Heat Pump) در فصل زمستان
  6. تنوع در استفاده از انواع یونیت های داخلی (کاستی، دیواری، سقفی توکار و کانالی)

 

با فروشگاه بوش ایرانیان عرضه کننده کولر گازی بوش اینورتر همراه باشید.

 


نویسنده مطلب مدیر
    برند سایت