کولر گازی ورتوو
14 مارس 2019
327 بازدید
نظر %

فیلتر HEPA چیست؟

HEPA مخفف عبارت است High efficiency particulate air و یک نوع فیلتر هوا است. این فیلتر ابتدا در دهه 1950 تجاری شد و اصطلاح HEPA تبدیل به یک علامت تجاری ثبت شده و بعدها یک اصطلاح عمومی برای فیلترهایی با کارآیی بالا شد.

به منظور واجد شرایط بودن یک فیلتر HEPA ، این فیلتر باید شرایط مورد نیاز وزارت انرژی ایالات متحده را برآورده کند . مدارکی  که نشان می دهد یک فیلتر واجد شرایط، باید 99.97٪ ذرات را که بزرگتر یا مساوی با 0.3 میکرومتر (ماکرومتر) هستند حذف کند.

موسسه ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای (NIOSH) است طبقه بندی امتیاز بیشتر برای فیلترهای HEPA را مربوط به قابلیت های حفظ و عبور ذرات می داند. دسته های NIOSH عبارتند از:

H13> 99.75٪
H14> 99.975٪
U15> 99.9975٪
U16> 99.99975٪
U17> 99.9999٪

فیلتر HEPA ( هپا ) چیست؟

فیلتر HEPA در کجا استفاده می شود

امروزه فیلترهای HEPA در بسیاری از کاربردهای تجاری استفاده میشوند، اما آنها عمدتا برای اهداف پزشکی و صنایع پیشرفته مانند فضاپیمایی و ساخت مدارهای مجتمع، و همچنین در صنایع خودرو و هواپیما استفاده میشوند. همچنین فیلترهای HEPA استفاده شده در سیستم های تصفیه آب وجود دارد. با این حال، در اینجا HEPA در فیلتر های هوا قابل بحث است به عنوان فیلتر جهت حذف از آلودگی های موجود در هوا استفاده می شود.

محصولاتی وجود دارد که در شعارهای تبلیغاتی خود از اصطلاحات “HEPA-type”، “HEPA-like”، “HEPA-style” و “99٪ HEPA” استفاده می کنند، اما در واقع، این موارد واجد شرایط اتاندارد بودن را ندارند و به احتمال زیاد در آزمایشگاه های مستقل آزمایش نشده اند.

فیلتر HEPA برای استفاده در کولر گازی

به طور کلی توصیه نمی شود که یک فیلتر هوای HEPA در یک سیستم سنتی تهویه مطبوع استفاده شود. برخی از خانه هایی که از سیستم های تهویه مطبوع معمولی استفاده می کنند نیاز به تغییر کل سیستم دارد تا از نصب یک سیستم واقعی HEPA برخوردار باشد. سیستم تهویه هوای معمولی نیاز به مجرای سیستم با طراحی مجدد دارد چون دستگاه قادر نخواهد بود به افزایش مقاومت هوا در یک فیلتر HEPA رسیدگی کند. همچنین بدون اشاره به هزینه و اندازه فیلترهای HEPA توصیه کردن برای استفاده از آن غیرممکن است.اگر شما یک فیلتر بسیار مؤثر برای خانه خود می خواهید، EPA ( آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده) گزارش می دهد که فیلترهای کولر گازی با رتبه بندی 7 – 13 MERV تقریبا به اندازه فیلترهای HEPA استاندارد موثر خواهد بود.

فیلتر HEPA برای استفاده خانگی

با تمام تبلیغات غلط در خارج از کشور، بسیاری از مردم ممکن است فکر کنند که آنها در خانه خود دارای فیلتر HEPA هستند یا می توانند آن را داشته باشند. متاسفانه، هیچ روش ارزان یا آسان برای فیلتراسیون HEPA واقعی در خانه وجود ندارد، زیرا بیشتر از یک فیلتر هوا، یک سیستم کامل نیاز است. یک پیکربندی مخصوص برای اجرای این سیستم نیاز است و ساختمان هایی که در آنها این فیلتر نصب شده است باید دارای مهر و موم فشار مثبت باشند.

فیلترهای HEPA نیز در یک آزمایشگاه استریل ساخته شده و به صورت جداگانه برای هر مشتری آزمایش می شوند. متغیرهای متعددی دیگری وجود دارد که قبل از شروع تولید باید مد نظر قرار گیرند، مانند شرایط مورد نیاز کارخانه، ظرفیت کارگاهی و فعالیت در واحد، مهر و موم بودن در و پنجره. هیچ فیلتر هپای حرفه ای در تعداد زیاد و یکسان ساخته نمی شود؛ هر یک باید با سفرشی ساخته شود. هزینه آنها در محدوده قیمت برای استفاده در منزل برای هر فیلتر هزینه ای بین 200 تا 1000 دلار و همچنین هزینه حمل می شود. برای همه این دلایل، واضح است که فیلترهای HEPA برای استفاده در منزل در نظر گرفته نمی شوند. اگرچه استفاده از سیستم HEPA در خانه شما غیرممکن است، اما یک گزینه خاص و گران قیمت وجود دارد که به راحتی قابل انجام نیست و آن این است که خانه شما تحت شرایط لازم برای فیلتر HEPA ساخته شده باشد.

بیشتر بخوانید : فیلتر ویتامین سی C در کولر گازی و اسپلیت


نویسنده مطلب مدیر
بوش ایرانیان نماینده رسمی فروش صنایع برودتی و تهویه مطبوع اجنرال و بوش می باشد و به مدت 8 سال کار خود را در زمینه فروش و ارایه خدمات پس از فروش این برند در ایران و عراق آغاز کرده است. بوش ایرانیان با تکیه بر تجربه و حضور موفق خود در سالهای متمادی به عنوان واحد برتر فروش در سالهای 91 و 94معرفی شد. گارانتی بوش ایرانیان شامل پنج سال کمپروسور، 2 سال مکانیکی و بدنه و یک سال قطعات الکترونیکی می باشد. اساس کار ما مشتری مداری و ارایه ی بهترین محصولات است.
    برند سایت