کولر گازی ورتوو

آنچه باید در مورد کولر گازی بدانید!!!

از قدیم الایام گرمای تابستان و سرمای زمستان از معضلات بشریت در اقصی نقاط دنیا بوده و می باشد.

یکی از راه های خنک شدن در ایران باستان، درست کردن بادگیر در پشت بام خانه و کانال کشی به داخل خانه بوده است. به این صورت که باد در داخل بادگیر به دام افتاده (به دلیل نامتقارن بودن دیوارهای بادگیر) و با چرخش حاصل از دیوارهای بادگیر، از طریق کانالهای دیواری به اتاق های عمارت آن دوره ها هدایت می شد.

بادگیر ها تا 200 سال قبل نیز در عمارت ها تعبیه می شدند اما پس از آن دوران با پیشرفت تکنولوژی، پنکه های کوک شونده، پنکه برقی ،کولر آبی وارد بازار شد و تابستان های گرم دوره خود را خنک می نمود.

آنچه باید در مورد کولر گازی بدانید !!!

نزدیک به صد سالی می باشد که سیستم کولر گازی به معنای متفاوت تری نسبت امروز معرفی شده است که قالب اولیه بسیار بزرگ و تهیه آن پر هزینه تر از کولر گازی های امروزه بود.

ساختمان امروزه کولر گازی های اسپیلت بسیار جمع و جورتر از گذشته می باشد. به این منظور که تمام اجزا در 2 تکه و در بعضی مدل ها در یک تکه سوار شده اند.

در کولر گازی های 2 تکه، یکی از تکه ها یونیت خارجی یا همان کمپرسور و دیگری پنل یا همان یونیت داخلی می باشد.

در کمپرسور های کولر گازی از دو مکانیسم الکتریکی و دورانی استفاده می شود.

آنچه باید در مورد کولر گازی بدانید!!!

در کمپرسور های الکتریکی روتور بکار افتاده و با کوپل شدن به سایر قطعات مکانیکی کمپرسور، پیستون به حرکت درآمده و گاز را از مسیر خروجی پنل به داخل سیلندر مکش کرده و پس از آنکه فشار لازم را به گاز وارد کرده و به صورت مایع به درون لوله ی رفت روانه می سازد.

کمپرسور های دورانی فاقد میل لنگ و پیستون بوده و خود روتور در حال چرخش (به واسطه فرم خاص آن) از مسیر ورودی به کمپرسور، گاز را مکیده و به صورت مایع در آورده و وارد لوله خروجی کمپرسور می کند.

در کولر گازی های معمولی از دو خازن برای ایجاد گشتاور به هنگام راه اندازی کمپرسور استفاده می شود. به این صورت که یک خازن برای راه اندازی موتور فن و دیگری برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد سیستم ترموستات در کولر گازی به نحوی است  که حدود واکنش در ترموستات 10 الی 20 درجه سانتیگرتد می باشد. از آنجایی که موتور های کولر گازی چند سرعته می باشد، به منظور استفاده از حالت های مختلف از یک کلید چند حالته بهره می گیرد که بسیار به شبیه به کلید پنکه سقفی می باشد اما با این تفاوت که در این کلید تنها سرهای خروجی دیده می شود. و این سرهای خروجی به موتور فن متصل هستند. تابلو برق کولر گازی جایگاه ترموستات، خازن ها، کلید اصلی و کلید چند وضعیتی است.

اجزا مکانیکی کولر گازی

اجزا مکانیکی کولر گازی با اندکی تفاوت عیناٌ شبیه به یخچال می باشد. در این شباهت ها می توان به قطعاتی مانند کمپرسور، کندانسور، آواپریتور، فیلتر، پروانه کندانسور و آواپریتور، لوله کاپیلاری یا مویی، سینی زیر کولر، خروجی هوا و فیلتر خروجی هوا اشاره کرد. آنچه باید در مورد کولر گازی بدانید!!!

در کولر گازی عموما از دو پروانه استفاده می شود که معمولا بر روی یک شیفت اصلی سوار می شوند. یکی از پروانه ها از مجرای ورودی هوا را مکیده و با وزش آن به کندانسور، گرما را به محیط خارج از ساختمان می راند. پروانه دوم که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن به آواپریتور سرما را وارد ساختمان می سازد. به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار از فیلتر های سیمی یا اسفنجی بهره برده میشود.

سرما سازی در کولر گازی

فرآیند تبدیل گاز به مایع با افزایش فشار و سپس هدایت و فوران آن به سمت پنل یا ساختمان، اصل سرما سازی است. بر اثر کار کمپرسور گاز تحت فشار قرار گرفته و وارد لوله رفت می شود. برای کاستن از دمای گاز تحت فشار، آن را وارد کندانسور نموده وهوایی که توسط پروانه فن به آن می وزد، گرمای لوله ها را که حاصل از گرمای گاز تحت فشار می باشد، به بیرون هدایت می کند.

در این مرحله گاز تا حدودی خنک شده و پس از آن گاز از درایر عبور می کند تا رطوبت و رسوبات احتمالی که از جداره داخلی لوله های کندانسور جدا شده است، از آن جدا کند. گاز خشک و تمیز پس از درایر وارد لوله مویی شده و ار آنجا که سطح مقطع لوله مویی بسیار پایین تر از کندانسور و درایر می باشد، گاز تحت فشار زیاد به حالت مایع تبدیل شده و کمپرس کمپرسور گاز مایع را از لوله مویی عبور داده و وارد اواپراتیور می کند. تفاوت سطح مقطع 2 محیط (سطح مقطع اواپریتور بیشتر از لوله مویی می باشد) به گاز جاری اجازه ی فوران داده  و گاز در حال فوران تولید سرما می کند.

آنچه باید در مورد کولر گازی بدانید!!!

آنچه باید در مورد کولر گازی بدانید!!!

سرما به طور کامل سطح اواپریتور را در بر گرفته و هوایی توسط بلوور یا پروانه به آن برخورد می کند، این سرما را در محیط وارد می سازد. فریون توسط لوله برگشت به به کمپرسور باز می گردد تا دوباره همان مسیر طی شود و هوای محیط را خنک و معتدل نگه دارد. لازم به ذکر است فریون R410a توانایی سرما سازی بیشتری نسبت به فریون R22 دارا می باشد.

اما نکته مهمی که ممکن است برای همه این سوال را در ذهن ایجاد نماید این که برفک زدن در لوله مسی به چه معناست و چرا برفک می زند؟

آنچه باید در مورد کولر گازی بدانید!!!

از آن جا که ممکن است بر اثر عدم تنظیم ترموستات و یا ازدیاد شارژ گاز، اواپریتور یا قسمتی از لوله برگشتی، دارای برفک شده یا یخ ببندد و در هنگام اتوماتیک یا توقف سیستم، بر اثر گرما، یخ ها ذوب شوند و آب حاصله از جدارهای کولر سرریز نماید، ترتیبی اتخاذ شده تا در صورتبروز حالت فوق، آب به خارج از کولر گازی منتقل شود.

این وظیفه بر عهده سینی زیر کولر گازی می باشد. در گوشه ای از سینی، لوله مخصوصی تعبیه شده است که آب ایجاد شده از آن جا خارج شود و برای آن که از ریزش آب جلوگیری به عمل آید، عموما به لوله مذکور، شیلنگی متصل می گردد و یا با قرار دادن آن بر روی سطح زمین از پراکنده شدن ذرات آب در محیط ممانعت به عمل می آید.

برای دانستن لیست قیمت کولر گازی بوش اینورتر در سال 2018 به وبلاگ لیست قیمت کولر گازی بوش اینورتر مراجعه بفرمایید.

با فروشگاه بوش ایرانیان همراه باشید.

آنچه باید در مورد کولر گازی بدانید!!!


نویسنده مطلب مدیر
    برند سایت